Gmina Jędrzejów poprzez Ośrodek Pomocy Społecznej Miasta i Gminy w Jędrzejowie jest realizatorem programów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowanych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Są to:
- Program „Opieka 75 +”
Głównym celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób samotnych w wieku 75 lat i więcej.
W ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje następujące programy:
-Program „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych – edycja 2019”
Program ma na celu zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności w wieku do 75 lat, a także dla dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
- Program „Opieka wytchnieniowa”
Głównym celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych przez umożliwienie im uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie opieki wytchnieniowej.
Odbiorcami programu „Opieka wytchnieniowa” są osoby sprawujące bezpośrednią opiekę nad: dziećmi niepełnosprawnymi z orzeczeniem o niepełnosprawności (łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji) oraz osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
-„Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2019-2020”
Głównym celem programu jest wsparcie osób niepełnosprawnych w wykonywaniu codziennych czynności, funkcjonowaniu w życiu społecznym oraz wspomaganie osób niepełnosprawnych w podejmowania wszelkich aktywności. Korzystanie z usług asystenta umożliwi osobom niepełnosprawnym prowadzenie bardziej aktywnego i samodzielnego trybu życia.
Odbiorcami programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” są osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które wymagają usługi asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Usługi asystenta w szczególności mogą polegać na pomocy asystenta w:
Limit godzin usług asystenta przepadających na jednego uczestnika Programu wynosi nie więcej niż 30 godzin miesięcznie.
Sekcja świadczeń usług opiekuńczych
Znaczny obszar działalności Ośrodka stanowią usługi opiekuńcze, które są obowiązkowym zadaniem własnym gminy. Jest to forma pomocy dla osób samotnych, które ze względu na wiek, chorobę, niepełnosprawność wymagają pomocy osób drugich w podstawowych czynnościach życia codziennego, tj. zakupy, pomoc w czynnościach pielęgnacyjno-higienicznych, zabezpieczenie posiłków, załatwianie spraw osobistych, pomoc w utrzymaniu czystości w mieszkaniu. Usługi te realizowane są również wobec tych osób, którym rodzina nie jest w stanie zapewnić opieki ze względu na pracę zawodową bądź mieszkanie w innym mieście.
Usługi opiekuńcze przyznawane są na podstawie decyzji administracyjnej po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego